Ak sa rozhodneme pre rekonštrukciu kúpeľne, musíme siahnuť po trošku iných materiáloch, ako vo zvyšku domu, či bytu. Ide totiž o nadmerne vlhký priestor. Ak si neviete poradiť s tým, aké materiály použiť na zateplenie, skúste extrudovaný polystyrén.
Tento typ polystyrénu je v podstate veľmi podobný tomu klasickému. Na rozdiel od neho je však stvrdený. Je teda omnoho pevnejší, má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a čo je pri použití v kúpeľni najdôležitejšie, nenasáva žiadnu vlhkosť.
V obchode nájdete tento polystyrén väčšinou v ružovej farbe. Jeho dobrou vlastnosťou je i to, že ho môžete rezať klasickou pílkou, pretože sa nemrví ani neláme. To oceníte aj pri vyrezávaní otvorov, do ktorých zapadnú rúrky, alebo iné komponenty v kúpeľni.
Na steny sa polystyrén lepí klasickým lepidlom na tento účel. Ak chcete mať istotu, že vaša prerábka bude mať úspech, môžete si zakúpiť aj lepidlo vhodné do vlhkých priestorov. Úplná istota je, ak po nalepení, polystyrén upevníte i fasádnymi kotvami. S ich počtom to však nemusíte preháňať. Stačí ak na každú stenu použijete iba štyri, či päť kúskov. Záleží to samozrejme od veľkosti priečok.
V prípade, že chceme z extrudovaného polystyrénu vytvoriť nové priečky, teda ich nebudeme lepiť na už existujúce steny, pripevníme ich spojovacími prvkami. Na ich inštaláciu vám postačí klasický akumulačný skrutkovač a takzvané samorezné skrutky. Pre upevnením dosiek sa na ich hrany, nanesie po celej dĺžke lepiaci materiál. Pri týchto úkonoch nezabudnite na používanie vodováhy, pretože i tie najmenšie nerovnosti vám môžu skomplikovať následné úkony.
Aj keď sú tieto polystyrénové dosky odolné voči vode, priamo pri vani a umývadle, je potrebné použiť aj hydroizolačnú vrstvu navyše. Môžete siahnuť po tekutej lepenke, alebo špeciálnych pásoch.
Polystyrén môžete obložiť kachličkami. Používajte lepidlo, ktoré je určené do vlhkých priestorov, pretože pod pôsobením vlhka, by vám váš obklad mohol po čase začať odpadávať.